Stránka 1 z 2

Fotogrammetrie

Napsal: 10 pro 2019, 23:31
od CuMeL
Tak jsem ve svém vláknu T-72M1 (kdyby někdo nevěděl) se trochu odmlčel, protože jsem se intenzivně (bohužel kromě práce, která mě živí) zabýval i tzv. fotogrammetrií. Nechtělo se mi v 3D programu malovat poměrně složitě tvarovanou věž svého modelu tanku, kterou jsem laminoval před "X" lety, tak jsem pokoušel tuhle technologii ;)

A musím říct, že je to docela paráda. Zkoušel jsem několik programů značky opensource (např. Meshroom), ale bohužel téměř všechny vyžadovaly grafickou kartu nVidia (k tomu tzv. Cuda engine), což byl u mého, byť nabušeného notebooku "dost velký problém", páč mám jen hloupý DELL s integrovanou grafickou kartou značky Intel přímo v procesoru.

Páral jsem se s tím docela dlouho, ale nakonec jsem našel fantastický program Agisoft Photoscan. Ten totiž umí kromě Cuda engine od značky nVidia taky pracovat s prostředím OpenCL, a to už můj intelácký grafický čip na mém notebooku zvládl (pravda, trvalo mu to déle). Ten program ale bohužel není zadarmo a neptejte se mě, jak jsem k němu přišel.

Nicméně jsem udělal asi 100 fotek věže mého modelu tanku a začal proces tvorby. Tak tady je několik náhledů:

Nejdřív náhled tzv. "mračna bodů":

Obrázek

pak finální vizualizace:

Obrázek

No a z tohohle:

Obrázek

a z tohohle:

Obrázek

teprve budu teprve dělat soubor, kterému rozumí můj 3D Program (FreeCAD), takže to budu muset ještě exportovat do nějakého smysluplného formátu, tak mám co dělat. Bohužel budu muset upravovat měřítko asi v programu MeshLab, aby to "měřítkově" sedělo a fůru dalších "chujovinek", o který ani nevím a snad ani nechci vědět. Bohužel mě to asi nemine. Tak mi držte palce.

P.S.: Kdyby měl někdo zájem to tuhle technologii, tak jsem k dispozici se vším, co, zatím vím, ale zatím toho není mnoho. Tak studuji dál, protože to je docela zajímavá technologie.

Re: Fotogrammetrie

Napsal: 11 pro 2019, 06:47
od sakulajda
se picnu ;)

Re: Fotogrammetrie

Napsal: 11 pro 2019, 07:40
od Radek
"A to ste akou rečou hovoril Kefalín?" Ty pojmy o kterých píšeš jsem v životě neslyšel a po pravdě řečeno ani nepotřeboval. Co jsem z toho pochopil je, že existuje něco, co by v budoucnu umožnilo skenovat objekty pro tisk přes 3D tiskárnu. Ideální by bylo, kdyby to umožnilo skenování objektů přímo v realitě. Obešel bych muzeum techniky, naskenoval bych, co mě zajímá a pak doma v měřítku vytiskl. Zatím je to sen, ale myslím, že ta doba není daleko, kdy to někdo spustí.
Na každý pád před Tebou smekám klobouk, já na něco takového vybavením ani vzděláním nemám. ahoj

Radek

Re: Fotogrammetrie

Napsal: 11 pro 2019, 07:50
od Faly
Ano, toto je velmi dobra moznost, treba vetsina modelu world of tanks je vytvorena touto technologii,

Problem je ze ted mas prakticky jen mesh body, ktere tak jako tak pro lepsi pouziti budes muset prekreslit.

Jen tak dal
Lukas

Re: Fotogrammetrie

Napsal: 11 pro 2019, 09:03
od CuMeL
Radku, ta technologie už existuje a je docela propracovaná. Vycházel jsem původně z návodu do Josefa Průši viz:

https://josefprusa.cz/fotogrammetrie-2- ... -kdy-driv/

A potom jsem narazil na programy, které umí z fotografií z mobilu udělat 3D model třeba i baráku nebo dokonce mapu. Na Youtube je taky fůra odkazů.

Je to vlastně taková podstatně levnější náhrada drahého 3D skeneru. A není to zas tak složité ;)

Re: Fotogrammetrie

Napsal: 11 pro 2019, 18:48
od mladas

Re: Fotogrammetrie

Napsal: 12 pro 2019, 10:38
od Radek
CuMeL píše: 11 pro 2019, 09:03 Radku, ta technologie už existuje a je docela propracovaná. Vycházel jsem původně z návodu do Josefa Průši viz:

https://josefprusa.cz/fotogrammetrie-2- ... -kdy-driv/

A potom jsem narazil na programy, které umí z fotografií z mobilu udělat 3D model třeba i baráku nebo dokonce mapu. Na Youtube je taky fůra odkazů.

Je to vlastně taková podstatně levnější náhrada drahého 3D skeneru. A není to zas tak složité ;)
A potom zpívají v nějaké písničce : "Průša je úchyl". Měli by se jít omluvit. :lol: Je to úžasné, kam se tato technologie posunuje a co vše je možné udělat. Mě to nějak minulo, ale je dobré vědět, že to existuje a je možné něco takového realizovat. Ten příklad s tím hydrantem je úžasný. ahoj

Radek

Re: Fotogrammetrie

Napsal: 12 pro 2019, 16:30
od Ivan
S fotogrammetrií jsem se poprvé setkal v r. 1989 v rámci své dizertační práce.
Tehdy jsem navázal spolupráci s Katedrou geodézie a kartografie.
Měli tam letecké stereometriké fotografie a (obrovský) přístroj na jejich vyhodnocování. Po jejich vložení do přístroje obsluha v okulárech viděla 3D model terénu s možností ručního nastavení bodu a následného ručního odečtu výškových souřadnic.
Na zařízení jsem našel jakési konektory a se svým zdokonaleným 8-mi bitový počítačem Sord M5 se mi podařilo k tomuto připojit.
V Basic-u Napsal jsem komunikační SW a SW pro snímání naměřených výškových souřadnic a jejich následné automatické ukládání do předem definované matice.
Poté bylo možno celý nasnímaný model zobrazit např. v kosoúhlém promítání.
Odečet byl pro obsluhu nesmírně náročný jak psychicky, tak časově.

Dnes se ale asi všichni setkáváte s touto technologií, aniž byste to třeba věděli.
Kdysi jsem byl na prezentaci firmy...
Jedná se o obrazy z Mapy.cz. A to konkrétně při přepnutí do režimu Panorama.
Možná, že jste se setkali s jedoucím vozidlem, které má na střeše složité zařízení vč. radaru.
To monitoruje okolní prostření a vytváří mraky dat. Tyto se pak doplňuji fotografiemi a následně jsou vytvářeny uvedené obrazy panoramatu.

Sord M5.



Floppy mechaniku jsme ale měli vlastní konstrukce za využití TEAC FD-55GFR.


Re: Fotogrammetrie

Napsal: 12 pro 2019, 19:56
od PetrNC
No vida co zvládla 8-mi bitová technika. Hlavně nebylo "kde stahovat" a když někdo cokoliv potřeboval, aby počítač dělal, tak si to musel naprogramovat sám. Klobouk dolů a je vidět, že dobrým kodérem jsi stále ..... ahoj ahoj ahoj

Trochu OT - SORDa znám, nebyl to špatný počítač, jen nebyl ( oproti Spectru ) tolik rozšířený.

Re: Fotogrammetrie

Napsal: 13 pro 2019, 08:11
od CuMeL
Tak jsem trochu pokročil. Byla to hromada času, ale výsledek stojí za to. Musel jsem použít program Meshmixer od Autodesku, který je zdarma. A výsledek vypadá takto:

Obrázek

Už jsem se pokoušel to importovat do svého FreeCADu, ale výsledný soubor je dost veliký, protože výstupní soubor z Meshmixeru má přes 370 tisíc trianglů (trojúhelníků) a tak to budu muset redukovat