Barva sudů.
Napsal: 10 bře 2009, 18:20
Ahoj. Obracím se na toto fórum s dotazem, jaká má být barva sudů co převážel Tiger I. ? Já mám sud v pískové barvě a nevím, zda má být šedý (tanková šedá) nebo v pískové barvě. Díky Rudyn
Nevím jakou základní máš na mysli ale ve válce je sud spotřební materiál který se po vyprázdnění vyhazuje. Těžko by se sním někdo natíral a pak se sním vláčel od Stalingradu až k Balatunu kde měla 3 Říše ropná pole. Proto dle mého soudu je nejvhodnější barva připomínající válcovaný plech-hlavňovina- a na obruče Drybrush. Protže sud váží cca 225Kg tak se převážně koulel a protže se vyhazoval tak se sním nezacházelo jako s platem vajec.ATV.PEPAN píše:U sudů bych nechal základní barvu protože v bojové akci se sudy sundavaly-při zásahu by začalo palivo které bylo známo pod tajuplným názvem benzín okamžitě hořet což by nebylo zrovna na oslavu
Stím cos napsal plně souhlasím,v závěrečné fázi války Němci nemělí barvu ani na tanky, proto se šasí (vana) ponechávala puze v základním nátěru a s barvou na sudy to asi nebylo lepší. PS:To video je moc pěkný a kdo tvrdí že sud na tank nepatří ať ho prostuduje. http://www.mujtank.tym.cz/prispevek435/#p435Radek píše:Já jsem viděl sudy v barvě tanková šeď na německém fóru, jeden hoch tam dokonce připravil něco jako vzor na samolepky pro nalepení na čela sudů s nápisy, které byly na originálním sudu raženy.
Trochu bych oponoval o tom jak se hospodařilo na frontě, Němci měli všeho málo, hlavně v závěrečné fázi války a tak se vše sbíralo dávalo ke znovu využití. Má představa o tom jak to fungovalo je ta, že se dovezl benzín vagony kam až to šlo a pak se cisternami vozil na stanoviště kde se tankovalo, tam bylo také určité množství sudů, které kolovaly.
Samozřejmě, že nějaké ztráty byly, ale Němci byli velmi šetrní a vtloukali jim to do hlavy i v manuálech k Tigrům, kde se píše kolik stojí náboj do kanonu, jak dlouho musí otec tankisty pracovat a jsou vyzýváni, aby co mohli zničit zničili kulometem a nepoužívali zbytečně kanón a aby se vyhli střelbě na neurčité cíle a pálili jen na jistotu. Každému bylo připomínáno, že tank má pracnost cca 300 000 normohodin - kdo děláte ve strojírenství budete vědět o čem je řeč. Němci šetřili, šetřili a ještě jednou šetřili. Měli velké ztráty než se k ním na frontu vše dostalo a nemohli si dovolit něčím plýtvat.
Radek